Dr. Bülent ÖNDER
bonder39@yahoo.com
Biz kimiz, ne yapmak istiyoruz.
11/02/2018
      Ülkemiz kritik günlerden geçiyor. Bir yanda savaş, içimizi dağlayan şehit haberleri, bir yanda ülkenin geleceğiyle ilgili endişeler. Biz bir yerlerde yaşamaya devam ediyoruz. Gündelik yaşam kaygılarımızın peşinde birde kendi savaşımız. Bunları yenebilen insanlar ise Maslow'un ihtiyaçlar hiyerarşisini doğrularcasına doğru bir şeylerin peşinde koşmaya çalışıyor. Biz yanımızda koşmaya çalışan insanların gücüyle yola çıktık.
      Ülkemizde ve ilçemizde yapılan bir çok güzel şeye rağmen hala eksiklerimiz var, Kültür sanatta iyi olabiliriz ama başka sıkıntılarımızı ne yapacağız. Biz ne yapmalıyız? Asıl soru bu, neden yapacağız, kim mutlu olacak, azınlığa mı yoksa tüm insanların mutluluğuna mı oynayacağız. Azınlık işi kolay yol, etrafını mutlu et, nabza göre şerbet ver olsun bitsin. Bizim işimiz yaşadığımız yeri 100 yıl sonrasına hazırlamak olmalı. Avrupa da 100 - 150 yıl öncesine bakıp içinden araba geçecek alt yapıyı gördüğümüzde hayran kalmamak elde değil. Ülkedeki sağlık, eğitim  politikasını belirlerken 100 yıl sonrasını öngörerek çalışma yapmak bizim içi hayal. Çünkü sabah kalktığımızda bir bakıyoruz eğitim sistemi değişmiş, sağlık sistemi değişmiş. Hep bir belirsizlikler silsilesi içinde yaşıyoruz. Dikkat ettiğinizde antidepressan kullanan insanların arttığını göreceksiniz. Ülke genelinde yaşanan şeyleri biz kentimiz genelindede yaşıyoruz. En basitinden zamanında günübirlik düşünce ve gelecek kaygısı olmadan yapılan Lüleburgaz daki kanalizasyon sistemimiz 20 cm'lik logarların insafına kalmış. Yağmurun biraz şiddetli yağmaya başladığında su basan evler, lağım akan sokakların içinden geçerek evimize gidiyoruz. Maalesef Türkiye olarak biz bir ortak akıl çıkaramadık. Hal böyle olunca gelen kendi aklını, giden kendi aklını kullandı. Kimse toplumun tamamına çare olacakmı diye düşünmedi. Asıl iş ülkenin, kentin ortak aklına tercüman olurken bilimsel gerçeklerin ışığında gelecekle ilgili problemleri öngörüp, çözüm için projeler üretmek, bu projelerin gündeme alınmasını sağlamak ve takipçisi olmaktır. Bu durumda bizim siyasete ihtiyacımız yok, hizmete ihtiyacımız var. Bir daha seçilmek kaygısıyla, seçimin bittiği gün siyaseti unutmadığımız için Türkiye'de siyaset bu kadar kaotik oldu.
      Biz Süpermen değiliz, elimizde sihirli değnekte yok, tek olan çoğunluğun oluşturacağı gücün su damlasını sele dönüştürücü etkisi. Bu gücü kullanarak bir şeyler yapacağız bazen siyasete bazen de birilerinin çıkarlarına ters düşmesine rağmen gücümüzün değerini bildiğimizde çok şeyi başarırız. Buradaki tek endişem akçeli işlerden uzak durmak ve içimizden birilerinin toplum yararını kendi çıkarına kullanmaya yeltenmesi. Bu durumda içimizdeki bu tohumları yok etmeye mecburuz. İyilikle çıktık yola, bu yoldaki yolculuğumuz devam edecek dileğimiz yolculuğumuzda Lüleburgaz için bir fark yaratmak ve bu farkı yaratırken yanımızda olmanız.


951 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam32
Toplam Ziyaret36878
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.85235.8758
Euro6.51266.5387
Hava Durumu
Saat